HABERLER

Sarı Rengin Özellikleri

12-03-2019

Her renk bünyesinde, kendine has bir karakter barındırır. Bunun getirisi olarak psikolojik ve duygusal etkileri vardır. Bazılarının özelliği çabuk fark edilmesi, bazılarınınki ise üretkenliğe pozitif etki etmesidir. Bu özellikler çağa ve kültüre göre değişkenlik gösterebilir. 
Sarı Rengin Tarihi
Sarı doğaldır çünkü Güneş’in rengidir. Enerjiyle bağdaştırılmasının temel nedeni budur. Geçmişe dönüp medeniyetler arasında yolculuğa çıktığımızda sarı rengin Antik Mısırlılar için altını temsil ettiğini görürüz. Sarı, onlar için aynı zamanda güç ve ihtişamın da temsili rengiydi. Bu sebeple mezar hiyerogliflerinde sarı kullanımına ağırlık vermişlerdir. Antik Romalılar ise günümüzdeki düşünceye daha yakındı. Sarı rengi doğallıkla bağdaştırdıkları için çizdikleri resimlerde insan ciltlerini tasvir etmek için kullanmışlardır.
Sarı Rengin Anlamı
Sarı renk günlük hayatta pozitif enerjiyi çağrıştırır. Bu düşünce o kadar benimsenmiştir ki, dekorasyondan çocuk giyim sektörüne, bankacılıktan restoran işletmeciliğine kadar birçok alanda kullanılmıştır. Elbette günlük hayattaki etkisi pozitif enerji ile sınırlı değildir. Sarı rengi çekicidir fakat aynı zamanda da geçicidir. Bu duruma en belirgin örnek olarak taksileri gösterebiliriz. Mantığı tamamen ‘’Beni gör, çevir, paranı öde ve in’’ üzerine kuruludur. 
Sarı, mutlulukla doğrudan ilişki içinde olan bir renktir. Sert bir kışın ardından gelen baharın coşkuyla karşılanması sarı rengin özellikleri konusunda doğru fikirler verecektir. Sarı, neşeli ve coşkuludur. Güven uyandırır. Bazı bankaların sarı tabela kullanma nedeni bu psikolojik etkendir. 
Sarı aynı zamanda uyarıyı temsil eder. Güvenliğin nerde başlayıp nerde biteceğine dair fikir verir. Ulaşım araçlarının indirme ve bindirme noktalarında sarı renk kullanılması bu duruma örnek olarak gösterilebilir. 
Peki, sarı rengi gündelik hayatınızın hangi aşamalarında kullanmalısınız? Elbette bu soruya birden fazla yanıt verilebilir ancak ilk aklınıza gelen üretim aşaması olmalıdır. Sarı, yeni fikirlerin rengidir. Mental yönden itici bir güçtür çünkü sol beyin lobunu aktif olarak kullanmanızı ve zekânızı analitik çalıştırmanızı sağlar. Eleştirel bakışa katkıda bulunur. Manevi yönünü de azımsamamak gerekir. Sarı, ruha dokunan, ona pozitif etki eden ve yücelten bir renktir. Tüm bunlar, yeni bir yol ararken yönünüzü bulmanıza olanak sağlayacaktır.

Destekleyen Kuruluşlar

Trend İstanbul
Fuar ve Organizasyon Hiz. A.Ş.

Barbaros Mah. Dereboyu Cd. Mor Sümbül Sk. Teknik Yapı Deluxia Palace Kat 11 No. 298 Ataşehir-İstanbul
telefon: +90 216 212 04 30
e-mail: icf@icfistanbul.com